Ścieżka przyrodnicza Czarny Groń
Zawiera 11 ekotablic o wymiarach 1,5 m x 1m na trasie przyjętej przez PTTK. Ścieżka rozpoczyna się przy Czarnym Groniu i biegnie przez szczyt Potrójnej pod granicę rezerwatu Madohora.
Zawiera 11 ekotablic o wymiarach 1,5 m x 1m na trasie przyjętej przez PTTK. Ścieżka rozpoczyna się przy Czarnym Groniu i biegnie przez szczyt Potrójnej pod granicę rezerwatu Madohora.
Źródła Wieprzówki leżą na północnych stokach Leskowca (922 m n.p.m.) i Łamanej Skały, na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, utworzonego w 1998 r. Wieprzówka ma około 28 km długości. Płynie z południa na północ przez takie miejscowości, jak: Rzyki, Sułkowice – Bolęcina, Sułkowice – Łęg, Andrychów, Wieprz, Gierałtowice, Przybradz i Graboszyce, gdzie ma ujście do rzeki Skawy.
Pomnik przyrody, 400-letnie drzewo.
Groń Jana Pawła II; (886 m n.p.m. dawniej Jaworzyna), pod Leskowcem w pobliżu schroniska PTTK im. Cz. Panczakiewicza. W roku 1981 staraniem przewodnika i przodownika górskiego Stefana Jakubowskiego, dla uczczenia Papieża Polaka, wprowadzono nową nazwę góry, a w okresie późniejszym wybudowana została kaplica „Sanktuarium Ludziom Gór”, pomnik papieża Jana Pawła II, stacje drogi krzyżowej. W roku 2002 z pokładu śmigłowca miejsce to obejrzał Ojciec Święty. Dojście do tego jakże ciekawego miejsca – czarnym szlakiem z Rzyk Jagódek oraz z Andrychowa szlakiem zielonym.
W pobliżu szczytu Leskowca (919m n p m.) pod schroniskiem PTTK „Leskowiec” znajdują się 2 kamienie z wyrytymi odciskami butów pierwszych znanych turystów, którzy wyszli na Leskowiec i postanowili ten fakt uwiecznić w tak oryginalny sposób. Bliżej szczytu Leskowca i milenijnego krzyża znajduje się płyta większa i cięższa. Z lewej strony widnieje inskrypcja: "Hr. MERY WIELOPOLSKA". Z prawej strony wykuto napis:" ROMAN BA. TAUBE". Pod nazwiskami widnieją pary obcasów. Na dole płyty wykuto datę : 4/9 1898. Kilkadziesiąt metrów poniżej pierwszej płyty znajduje się drugi pamiątkowy kamień. Płyta posiada znacznie mniejsze rozmiary. W górnej części płyty widnieje promieniście wyryta inskrypcja o treści: "Hr. Ad. Potocki". Poniżej nazwiska widnieje wykuty odcisk pary męskiego obuwia. Jeszcze niżej widać napis: Roku 1846.
Największa grota erozyjna w polskich Karpatach fliszowych, zbudowana z piaskowców gadulskich, pod szczytem Łamanej Skały (928 m n.p.m.) w pobliżu znajduje się wodospad na strumieniu Dusica.
Basen kryty w Andrychowie
ul. Włókniarzy 11
34-120 Andrychów
tel. 33 432 25 55
Dyrektor MOSKiT: Marcin Putyra
Dokładamy wszelkich starań aby nasza strona spełniała wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.
tel: 33 432 25 55
e-mail:biuro@moskit-andrychow.eu